Глобальне потепління відтіснить фітопланктон до полюсів
Немає потреби нагадувати, наскільки важливу роль в екології планети відіграє морський фітопланктон. Навіть якщо не враховувати, що він знаходиться в підставі харчової піраміди і, по суті, годує море, завжди слід пам'ятати, що киснем в земній атмосфері ми зобов'язані багато в чому саме фітопланктону.
При цьому досить мало відомо про розподіл фітопланктону по океану. І ще менше - про те, як поведе себе фітопланктон в умовах глобального потепління.
Планктонна водорість діатомеямі (фото Jim Zuckerman).
Дослідники з Мічиганського університету (США) провели масштабну роботу, проаналізувавши екологічні звички більш ніж 130 видів фітопланктону. В першу чергу учених цікавили температурні умови, при яких воліє жити той чи інший вид. В результаті вдалося виявити цікаву закономірність. Виявилося, що планктон, який мешкає в приполярних водах і морях помірного кліматичного поясу, найкраще розмножується при температурі вище середньорічної, характерної для його місця проживання. Тропічний ж планктон, навпаки, оптимально розмножується при своїй середньорічної або навіть більш низькій температурі.
А це значить, пишуть дослідники в журналі Science, що тропічні види фітопланктону виявляться більш чутливими до глобального потепління. У результаті, як пророкують екологи, до 2100 року тропічний планктон (який становить досить значну частину фітопланктону Світового океану) або буде відтиснутий до полюсів, або просто вимре. У будь-якому випадку для тропічних морських екосистем зникнення загального годувальника стане важким ударом.
Дослідникам важко сказати, чому у деяких видів фітопланктону не виявилося запасу міцності до таких кліматичних змін, притому що більш північні види можуть до певної міри протистояти підвищенню температури. Втім, дослідники не виключають, що у минулому у тропічних планктонних водоростей такий запас міцності був, просто до даного моменту він виявився витрачений. Це дозволяє сподіватися, що фітопланктон все ж в змозі адаптуватися до мінливої ситуації, і в майбутньому вчені якраз збираються з'ясувати, з якою швидкістю він може пристосовуватися до подібних змін.
|